Âlimlerle İmtihan

İbrahim Gadban’dan alıntıdır:

“İnsan, bazen âlimlerle imtihan olur.

Allah, mutlak kusur işlemeyenin ve uyulması gereken tek doğrunun kendisi olduğunu insanlara göstermek için ara ara hata yapmayacakmış gibi görünen ilim ehlini bariz hatalara düşürür.

Dün düşürmüştür, bugün de düşürmeye devam etmektedir…

Buna tarihten meşhur bir olayı zikrederek bir örnek vereyim: Bilindiği üzere Cemel Savaşında Aişe annemiz, Hz. Ali’nin karşısında yer almıştır.

O, halkı örgütlemek için Basra’ya doğru yürüyünce, Hz. Ali hiç vakit kaybetmeden insanları bilinçlendirmesi için ivedilikle Ammar b. Yasir’i Kufe’ye yollar. Hz. Ammar Kufe’ye gelince halkı mescitte toplayarak bir hutbe îrad eder ve onlara tarihe geçen şu mükemmel ve hikmet dolu sözlerini söyler:

ووَاللَّهِ إنَّهَا لَزَوْجَةُ نَبِيِّكُمْ في الدُّنْيَا والآخِرَةِ، ولَكِنَّ ابْتَلَاكُمْ؛ لِيَعْلَمَ إيَّاهُ تُطِيعُونَ أمْ هي.

“Ey insanlar! Allah’a yemin ederim ki Aişe annemiz hem dünyada hem de ahirette Peygamberimizin eşidir; ama Allah şu an ona mı itaat edeceksiniz yoksa kendisine mi bunu belirlemek için sizi onunla imtihan ediyor.” (Buhari)

Dün, bugüne ne de çok benziyor!

Bugün de insanlar koca koca hocalarla, büyük büyük âlimlerle imtihan oluyorlar!

Arap dünyasında sözü geçen ilim ehlinin bizim vâkıamızla alakalı gereği gibi tahkik yapmadan, bilgisizce ve gereksizce konuşması, kimi insanların gönlünü kaydırmış, hak konusunda onları şüpheye düşürmüştür.

Bu insanlara Hz. Ali’nin şu harika sözünü bir kere daha hatırlatmakta fayda var:

الحق لايعرف بالرجال وإنما الرجال يعرفون بالحق

“Hak, ‘insanlarla’ bilinmez. Ancak insanlar ‘hak’ ile bilinir.”

Bir değil bin âlim, halkın Allah’tan bağımsız bir şekilde kendi kendini yönetmesi anlamına gelen demokrasi batılını bize yutturmak için fetva verse, bizim nazarımızda demokrasi asla hak olmayacaktır!

Çünkü onun batıllığı Allah’ın kitabı ve Rasulullah’ın Sünnetiyle sabittir. İnsan kendi kendini yönetemez; insanı yöneten onu yaratandır.

Bunun aksini söyleyen 400 değil, 400 milyon âlim(!) olsa bizim için hiçbir şey ifade etmez.

Biz bugün insanların, âlim diye bilinen bu kimselerle imtihan olduklarını düşünüyoruz. Tıpkı dün sahabenin Aişe annemizle imtihan olduğu gibi…

Allah, hakka mı uyacaklar yoksa âlimlere mi diye imtihan etmek için insanları deniyor.

Ne mutlu hakkı her şeyin önünde görebilenlere!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s