Çocuklar İçin Muhteşem Bir Kitap Seti

Tüm Resullerin ortak daveti olan tevhidi, Allah subhanehu ve teâlâ’nın elçilerinin, kavimlerini tevhide nasıl davet ettiklerini ve bunun ardından başlarına gelenlere nasıl sabrettiklerini, sanki o zamanlarda yaşıyormuş gibi hissederek çocuğunuzla birlikte okumak ister misiniz?

Cevabınız evet ise, 7 yaş ve üzeri çocuklar ile birlikte okunabileceğini düşündüğüm, muhteşem bir kitap serisinden bahsetmek istiyorum. Mahmut Öztürk’ün yazmış olduğu, (H)ıyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 5 kitaptan oluşan bir set. Dilerseniz kitapları ayrı ayrı da alabilirsiniz; ancak ben hiç tereddüt etmeden tamamını almanızı öneririm.

Peygamberlerin tevhid davetini çocuklara daha önce bu kadar güzel bir şekilde, hiç sıkmadan aksine heyecanla takip etmelerini sağlayarak anlatan bir kitap daha önce görmemiştim. 

Çocuklarımla birlikte tüm kitapları heyecanla okuduk. Kitaplar o kadar sürükleyici ve ilgi çekici bir dille yazılmış ki, 124 sayfalık Nuh (as) kitabını sadece 2 günde bitirdik. Yaşları küçük çocuklar için bu kalınlıkta bir kitabı iki gün içinde bitirmek daha önce hiç tecrübe etmediğim bir durumdu. Sıkılmak bir yana, merak içinde devamını dinlemek istediler.

Kitapların her biri çok güzel hazırlanmış ve en önemlisi tevhidi bir zemine oturtulmuş. Tevhid davetinin nasıl yapılması gerektiği ve davetçinin başına gelenlere nasıl sabretmesi gerektiği ile ilgili çok önemli vurgular var. Müslim çocukların mutlaka okuması gereken, Allah’ın (cc) Peygamberlerini kendilerine daha da çok sevdirecek ve İslâmi davette onları yüreklendirecek çok faydalı kitaplar olduğunu düşünüyorum.

  1. Kitap: “Yeni Bir Başlangıç – Hz. Nuh”
  2. Kitap: “Allah’ın Dostu – Hz. İbrahim”
  3. Kitap: “Kuyudan Saraya Uzanan Yolculuk – Hz. Yusuf”
  4. Kitap: “Esaretten Kurtuluş – Hz. Musa”
  5. Kitap: “Mucizelerle Dolu Bir Hayat – Hz. İsa”

Kitapların her biri 100 sayfanın üzerinde, içerisinde resim bulunmuyor. Her kitabın en son sayfasında, başvurulan kaynak kitapların listesi de mevcut.

Bu kitapları okuduktan sonra Lokmân aleyhisselamın oğluna nasihatini daha iyi anlayacaksınız:

“Yavrucuğum! Namazı dosdoğru kıl, iyiliği emret, kötülükten alıkoy ve başına gelene sabret. Şüphesiz ki bunlar, azmedilmesi gereken işlerdendir.”

(31/Lokmân,17)

Yazar Mahmut Öztürk, bu kitapların ardından “Yeryüzü Yıldızları” adlı, çocuklar için Allah Resulu’nun (sav) sahabilerinin hayatlarından kısa kesitler aktardığı 201 sayfalık yeni bir kitap yayınlamış. Bu kitabı da, henüz tamamını bitirmemiş olsak da, okuduğumuz kadarıyla çok beğendiğimizi söylemeliyim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s